6 najlepszych ergonomicznych foteli biurowych z siatką na oparciu

Spis treści

Zastanawiasz się jaki fotel ergonomiczny wybrać do biura, ale martwisz się nad kupnem czegoś, czego nie widzisz? Potrzebujesz znaleźć fotele biurowe dla więcej niż jednego użytkownika i martwisz się, czy każdy z nich będzie odpowiednio dopasowany i wygodny? Ten ranking foteli ergonomicznych przedstawia 6 najlepszych foteli pod kątem funkcji, które moim zdaniem są najważniejsze z punktu widzenia dostosowania do potrzeb użytkownika.

Zanim przedstawię ranking foteli ergonomicznych, to chciałbym Ci przybliżyć kilka funkcji, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem fotela. Wszystkie modele tej listy zostały ocenione na podstawie tych regulacji.

Fotele ergonomiczne - funkcje

Po pierwsze, patrzymy na regulację wysokości siedziska, które ustawia fotele w górę i w dół. Regulacja głębokości siedziska umożliwia wysuw siedziska w celu uzyskania podparcia dla krótszych lub dłuższych nóg.

Regulacje oparcia

Ergonomiczny fotel biurowy z regulacją wysokości ramy oparcia umożliwia przesuwanie oparcia w górę i w dół w przypadku osób pracujących o niskim wzroście lub wyższych użytkowników.

Wyprofilowane oparcie

Dobrze zaprojektowane oparcie pasuje do naturalnych krzywizn kręgosłupa i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

Regulowane podłokietniki

Podłokietniki, które oceniam, mają możliwość regulacji w 4 ustawieniach:

  • Pierwsza regulacja to wysokość, która przesuwa podłokietniki w górę i w dół
  • Druga regulacja to głębokość wysuwu podłokietników, która przesuwa je do przodu i do tyłu.
  • Trzecia regulacja to szerokość podłokietników, czyli rozstaw, który powoduje, że są węższe lub szersze.
  • Ostatnia czwarta dostępna funkcja to funkcja regulacji kąta, która obraca podłokietniki na zewnątrz i do wewnątrz.

Regulacje wsparcia lędźwiowego

Aby osiągnąć optymalne wsparcie odcinka lędźwiowego szukamy dwóch podstawowych ustawień: w górę w dół oraz regulacji głębokości do wewnątrz i na zewnątrz.

Blokady przechylenia

Najlepsze fotele ergonomiczne są wyposażone w funkcję bujania z blokadą pochylenia, przy czym najczęściej występuje blokada w pozycji pionowej.  Istnieje również możliwość stałej blokady w pozycji odchylonej. W tym przypadku będę oceniać na podstawie liczby dostępnych blokad.

Dodatkowe funkcje

Na koniec spojrzę na dodatkowe ustawienia ergonomiczne takie jak pochylenie siedziska do przodu i regulowany zagłówek.  Są to rzeczy, które są rzadziej spotykane w fotelach, ale będą oceniane.

Ranking najlepszych foteli ergonomicznych z oparciem z siatki

Miejsce nr 6: Rohde Grahl Xenium net

Szafa roletowa z roletą z tworzywa

Na szóstym miejscu mamy fotel Rohde Grahl Xenium net. To krzesło biurowe ma większość ergonomicznych regulacji, jakich można oczekiwać od ergonomicznego fotela.

Jest przesuwna regulacja wysokości oparcia i czterowymiarowa regulacja podłokietników. Regulacja wysokości siedziska i niezależna regulacja kąta siedziska jest dodatkowym atutem, jeśli jesteś zajęty ciągłym pisaniem na klawiaturze.

Kolejną dodatkową cechą, którą ma jest regulowany zagłówek. Jest funkcjonalny dwustopniowej regulacji, czyli przemieszczeniu wyżej lub niżej oraz regulacji położenia do wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu nie przeszkadza podczas pracy.

Miejsce nr 5: Herman Miller Celle

Fotel ergonomiczny Herman Miller Celle

Jeśli chcesz siedzieć na fotelu z wyraźnie zaznaczonym odcinkiem lędźwiowym, to zdecydowanie zalecam przyjrzeć się fotelowi na miejscu piątym Herman Miller Celle.

W tym fotelu możesz w pełnym zakresie wykorzystać możliwość dopasowania docisku odcinka lędźwiowego na wybranej wysokości według indywidualnych potrzeb użytkownika. Jest to też co najmniej wyjątkowe krzesło biurowe ze względu na technologie produkcji siedziska i oparcia. Siedzisko i oparcie wykonano tak,że konstrukcja ogniw i pętli polimerowych została zaprojektowana w ten sposób, aby wspierać różne obszary ciała i jednocześnie zapewnić komfort pracy. Jest to jeden z dwóch foteli ergonomicznych z listy z przewiewnym oparciem i siedziskiem, co zapewnia cyrkulację powietrza oraz wilgoci podczas długotrwałego siedzenia.

Fotele biurowe Herman Miller Celle obejmują wszystkie ergonomiczne udogodnienia, z wyjątkiem wysokości oparcia. Natomiast musisz koniecznie zwrócić uwagę na regulację forward tilt, czyli przechył siedziska do przodu. Ta opcja umożliwia korzystanie w pozycji pochylonej do przodu z zapewnionym wsparciem pleców podczas pracy siedzącej w biurze.

Ma również wysoki poziom jakości wykonania. Siedzisko stanowi idealną opcję dla tych, którzy szukają lepszego sposobu rozłożenia ciężaru. Tak zaprojektowana powierzchnia siedziska pomaga zredukować punkty nacisku.

Miejsce nr 4: Humanscale Liberty

Fotel ergonomiczny Humanscale Liberty

Miejsce numer cztery to fotel Humanscale Liberty. Nie daj się zwieść prostej konstrukcji foteli Humanscale. Jest to model fotela z zaawansowaną regulacją. Jeśli szukasz czegoś z mechanizmem odchylania aktywowanym ciężarem, to trafiłeś na najlepsze krzesła biurowe w branży.

Umożliwia łatwe zablokowanie w pozycji pionowej oraz w dowolnym miejscu podczas pełnego zakresu odchylenia. Konstrukcja tego fotela umożliwia, osiągniecie takiej pozycji bez użycia jakichkolwiek pokręteł lub dźwigni, co zapewnia wygodę.

Humanscale Liberty nie są dostępne z zagłówkiem, ale rekompensuje to świetnie siatkowe oparcie. Zaprojektowane dla tych, którzy lubią pracować w pozycji leżącej, mając jednocześnie na uwadze kondycję kręgosłupa. Rama oparcia naprawdę precyzyjnie dopasowuje się do proporcji ciała i każdego ruchu Twoich pleców, nawet w momencie, gdy się nie odchylasz.

Regulacja wysokości podłokietników jest szybka i intuicyjna. Ograniczeniem dla użytkownika może okazać się brak regulacji szerokości podłokietników dla osób dobrze zbudowanych i wysokich.

 Miejsce nr 3: Okamura Contessa

Fotel ergonomiczny Okamura Contessa

Pozbawiony problemu wąskiego zakresu regulacji podłokietników jest numer trzy Okamura Contessa. Miejsce na podium wydaje się oczywiste, szczególnie jeżeli spojrzymy na dodatkowe regulacje fotela ergonomicznego umiejscowione w podłokietnikach.

Dla tych, którym może nie podobać się wygląd Contessy, uważam, że przekona ich brak wysiłku i łatwość, z jaką możesz dokonać regulacji wysokości fotela w trakcie siedzenia. W drugim podłokietniku możesz energicznym kliknięciem zablokować kąt nachylenia oparcia w jednym z kilku dostępnych zakresów. Jest to funkcja, która sprawia ogromne wrażenie i jest wyjątkowa spośród większości foteli biurowych. W tym fotelu możesz poczuć się jak w kokpicie samolotu.

Kolejną rzeczą, którą wyróżnia się ten fotel to wielkość. Wykonanie fotela cechuje średnica podstawy, która jest kilka centymetrów większa niż w pozostałych krzesłach. W ślad za tym wysokość oparcia oraz szerokość siedziska są również proporcjonalnie większe, co może być pewnym zaskoczeniem, z uwagi na to, że jest to fotel japońskiej produkcji.

Nie zawiedzie Cię ten fotel także pod względem regulacji odcinka lędźwiowego. Również tutaj możesz doświadczyć alternatywnego podejścia do rozwiązania sposobu regulacji w dwóch płaszczyznach dla wielogodzinnej pracy. O ile, nastawienie wysokości poduszki jest intuicyjne, o tyle jej dociśnięcie wykonujemy poprzez przekręcenie symetrycznych pokręteł na ramie oparcia w pozycji siedzącej. Uzupełnieniem całości jest regulacja głębokości siedziska.

 Miejsce nr 2: Herman Miller Mirra

Fotel ergonomiczny Herman Miller Mirra

Na drugim miejscu mamy fotel biurowy Herman Miller Mirra, którego sam wygląd mówi o tym jak ten fotel działa i jaki może być spodziewany komfort siedzenia.

Jest to krzesło na liście z najlepszym wynikiem regulacji podparcia lędźwiowego. Świetnie wspiera dolną partię pleców i pozytywnie oddziaływuje na zdrowie kręgosłupa. Dwustronne i niezależne nastawienie pokręteł docisku części lędźwiowej sprawia, że jest to numer jeden dla osób z potrzebą dopasowania w dolnej części pleców wedle indywidualnych preferencji.

Mirra oferuje mniej zablokowanych pozycji przechyłu, ale poza tym to krzesło zawiera większość ergonomicznych funkcji, jakich można chcieć w fotelu. Niektóre z tych naprawdę się wyróżniają , jak chociażby regulowany kąt krawędzi siedziska. Jest to szczególnie istotne dla osób z problemem ucisku w dolnej kolan.

Siatka na siedzisku jest bardzo elastyczna i naprawdę dostosowuje się do części ciała. Zapewnia komfort cieplny poprzez przepływ powietrza. Jest to jedna z najbardziej miękkich siatek na siedzisku, jaką miałem okazję przetestować. Sprawia wrażenie, jakbyś unosił się w powietrzu, ponieważ siedzisz na powierzchni i nie wpadasz jak w siedzisko z pianki. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że jak każdy fotel z siedziskiem z siatki ten ma wyraźną twardą ramę i po dłuższym czasie jest to odczuwalne.

Oparcie jest to elastyczny materiał elastomer, który pozwala się poruszać i podąża za ruchem ciała na boki. Jest oddychający dzięki otworom, ale będzie to nadal plastik, który dla niektórych osób może okazać się niewygodny.

 Miejsce nr 1: Haworth Comforto X89 Zody

Fotel ergonomiczny Haworth Comforto Zody

Numer jeden to ergonomiczny fotel biurowy ze zdecydowanie wygodnym siedziskiem i całkiem niezłym wyglądem. Do wyboru najlepszego fotela ergonomicznego, przyczyniło się oparcie, które jest ładne i gładkie z przyzwoicie wyprofilowaną ramą.


Używając pokrętła siły wsparcia naprawdę nie wiele potrzeba, by przejść od najciaśniejszego do najluźniejszego ustawienia. Niby nic istotnego, ale dobrze móc bez wysiłku, szybko i płynnie zmienić zakres siły, czego nie doświadczysz w Herman Miller Mirra.

Haworth Comforto X89 Zody ma prawdopodobnie najwięcej elementów wykonanych z metalu ze wszystkich foteli klasy premium. Podstawa jest metalowa. Rama oraz podstawa podłokietników też jest metalowa. Dla tych z was, którzy lubią mieć naprawdę solidny metalowy fotel, może to być atrakcyjną cechą. Widzę, że wiele foteli przechodzi na elementy plastikowe, bo oferują podobną trwałość, są tańsze i lżejsze. Może to być pewną alternatywą, ale nie dla osób, które preferują metalową konstrukcję.

Świetny pakiet regulacji zapewniający prawie wszystkie funkcje. Znajdziesz regulację wysokości siedziska, regulowane podłokietniki, mechanizm synchro, regulowaną wysokość podparcia lędźwiowego z niezależną regulacją głębokości, dopasujesz głębokość siedziska.

To, co wyróżnia fotele biurowe Comforto Zody to pozycje blokowania dostępne w dwóch trybach. Pierwszy tryb bardziej w pozycji pionowej, plecy są wyprostowane, ale masz dostępny pełny zakres odchylenia. Drugi tryb również z blokadą w pozycji pionowej, ale z zakresem przechyłu do przodu.

Autor wpisu:

Zobacz również

Pomożemy urządzić Twoją przestrzeń firmową

Wypełnij formularz, nasz ekspert dobierze najlepsze meble do Twoich potrzeb i poinformuje Cię o naszej propozycji.

KROK 1

Wypełnij formularz.

KROK 2

Zarezerwuj około 10 minut na rozmowę.

KROK 3

Zadzwonimy do Ciebie za około 30 minut.

KROK 4

Asia, Kamil lub Marcin przedstawią najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Kamil Żmuda-Trzebiatowski - portret. Właściciel Brastech - Meble dla firm i przemysłu

Wypełnij formularz.
Oddzwonimy w 30 minut!