Twoje krzesło obrotowe coraz częściej opada samoczynnie bądź skrzypi? Masz potrzebę dostosowania innej wysokości siedziska? To czas na wymianę siłownika. W Brastech pokażemy Ci jak wykonać to krok po kroku oraz czego będziesz potrzebować.
Chcemy wam przedstawić jak naprawić fotel biurowy, a dokładnie jego funkcjonalność, czyli regulację wysokości siedziska. Potrzebujemy kilku narzędzi, nowy siłownik fotela biurowego oraz około 30 minut czasu na. Poniższe porady mają zastosowanie nie tylko do fotela biurowego, ale również dla krzeseł i hokerów. Także zabierajmy się do pracy!Kiedy jest zalecana wymiana siłownika fotela biurowego?
Demontażu siłownika dokonuje się zazwyczaj, gdy siłownik uległ uszkodzeniu lub gdy zamierzasz zmienić wielkość siłownika. Jest to ważne, ponieważ podczas wykręcania szczypcami może, się Tobie nie udać go zdemontować nie pozostawiając śladów. Nowy siłownik, powinien mieć identyczne parametry jak wadliwy.Narzędzia i przedmioty, które będą Ci potrzebne.
Na starcie będziesz potrzebować trochę miejsca, które umożliwi łatwy dostęp do siłownika. Następnie przygotuj odpowiednie narzędzia: duży klucz szwedzki (żabka), gumowy młotek oraz kawałek deseczki. Dodatkowo możesz ubrać gumowe rękawiczki, jeśli nie chcesz doprowadzić do kontaktu smaru bądź oleju ze skórą. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiedni siłownik gazowy oraz wysokość tulei. Zestaw narzędzi potrzebnych do wymiany siłownika. Źródło: BrastechNaprawa siłownika w krześle biurowym najlepiej przebiega na podłodze lub stole. Jeśli fotel, w którym zamierzasz wymienić sprężynę gazową ma już kilka lat, wówczas demontaż może wymagać użycia znacznie większej siły. W większości przypadków, aby sprawnie poradzić sobie z siłownikiem w mechanizmie, może okazać się niezbędna pomoc drugiej osoby. Pozycja do wyciągnięcia siłownika z podstawą. Źródło: Brastech
Krok 1. Odkręcenie siłownika wraz z podstawą od mechanizmu krzesła (Sposób 1)
Ułóż swój fotel biurowy w pozycji, dzięki której uzyskasz najlepszy dostęp do siłownika. Używając szczypiec nastawnych, chwyć siłownik tak blisko mechanizmu, jak to możliwe. Demontaż siłownika wraz z podstawą. Źródło: BrastechJeśli masz pewność, że siłownik jest uszkodzony, nie obawiaj się mocniej zacisnąć szczypce czy też zarysować powierzchnię trzpienia. Tym bardziej że wymontowanie starego siłownika wcale nie jest takie łatwe. Niekiedy potrzeba drugiej osoby, która przytrzyma fotel, abyś mógł dwoma rękoma chwycić szczypce i użyć większej siły.
Wybicie siłownika z mechanizmu (Sposób 2)
Gdy powyższe czynności nie przyniosą rezultatu, wówczas nie ma innej możliwości jak konieczność wybicia siłownika od góry. W tym celu, w zależności od modelu krzesła musisz zdjąć siedzisko wraz z osłonami lub zdemontować blachę mechanizmu, aby dostać się do końcówki tłoczyska. Widok fotela przygotowanego do wybicia siłownika. Źródło: BrastechNastępnie potrzebujesz stalowego młotka, dopasowanej stalowej tulei do średnicy tłoczyska (może to być nasadka z kompletu kluczy) oraz zdecydowanego uderzenia. Podczas wybijania uważaj na podstawę mechanizmu. Warto wykonać tę czynność w dwie osoby, gdyż jedna z nich powinna unieść krzesło w powietrzu. Miejsce przyłożenia tuleji wybijającej siłownik. Źródło: Brastech
Krok 2. Wybicie siłownika z podstawy.
Gdy w końcu udało się wymontować siłownik z mechanizmu, pozostaje wyjąć siłownik z podstawy. Po prostu, odwróć całość do góry nogami i uderz zdecydowanie płaską stroną w tuleję siłownika. Użyj do tego młotka gumowego lub stalowego z drewnianą podkładką. Dzięki temu nie dokonasz uszkodzenia cylindra ani podstawy. Uważaj, aby siłownik nie uderzył w Twoje stopy. Prezentacja wybijania siłownika z podstawy. Źródło: BrastechKrok 3. Wymiana siłownika
Zbliżamy się do końca poradnika, który pomoże naprawić podnośnik. Aby zniwelować skrzypienie, krzesła biurowego warto przy okazji przesmarować mechanizm. Od lewej: siłownik, podstawa oraz korpus wraz z siedziskiem. Źródło: BrastechW odwrotnej kolejności wykonuj czynności, które robiłeś wcześniej. Zamontuj nowy siłownik gazowy w podstawie, która jest w kształcie stożka. Nowy podnośnik pneumatyczny wraz z podstawą wsuń tylko w podstawę siedziska. Nie ma potrzeby ponownego chwytania szczypcami za szyjkę siłownika go młotkiem. Pamiętaj, aby mechanizm krzesła nie był uszkodzony. Po wykonaniu wszystkich czynności sprawdź regulację wysokości siedziska czy obciążone siedzisko samoistnie opada pod wpływem działania dźwigni. Jeśli wszystkie funkcje działają oraz nie występuje opadanie siedziska krzesła, wymiana siłownika została zakończona sukcesem.