Bardzo często, gdy zastanawiasz się nad zakupem metalowej szafy, stajesz przed pytaniem, czy dobrą decyzją będzie metalowa szafa z zamknięciem roletowym. W dzisiejszym materiale przedstawię Tobie 4 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy zakupie szafy żaluzjowej.
W tym miejscu przedstawię rozwiązania techniczne w odniesieniu do kilku najbardziej powszechnych modeli. Chciałbym Cię poprosić, abyś zwrócił szczególną uwagę nad informacjami, które teraz przedstawię, ponieważ rozwieją większość Twoich wątpliwości dotyczących zakupu szaf roletowych.
Systemy zamykania szaf metalowych
Charakterystyka rolety wykonanej z aluminium, metalu lub tworzywa
Warto zacząć od tego, że są dostępne 3 podstawowe materiały, z których są wykonane rolety. Roleta z tworzywa, metalu oraz aluminium. Sam materiał, z którego wykonana jest roleta, nie określa jednoznacznie, która jest lepsza, a która gorsza. Każdy rodzaj rolet w ofercie jest dobry i są porównywalnej jakości. Zastanawiasz się pewnie jaki wariant wybrać? Już wyjaśniam.
Roleta z tworzywa
Roleta z tworzywa jest najlżejsza, dlatego pracuje cicho i lekko. Cała roleta składa się z kilku lub kilkunastu lamelek. Są one najczęściej w formie profilu dwukomorowego wyposażonego w system zewnętrznego łącznika i gniazda wnękowego na całej długości. Łączenie polega po prostu na wpięciu lub wsunięciu łącznika do gniazda. Pierwsze listwy prowadzące zarówno dla lewej jak i prawej strony są metalowe lub aluminiowe. To w nich są zamontowane zamki i rygle do zamykania szaf. Takie wykonanie rolety sprawia, że jest ona najbardziej szczelna.
Roleta z tworzywa będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem w takim pomieszczeniu jak w biurze, archiwum, jako wyposażenie stanowiska pracy o sporym zapyleniu, garażach i piwnicach oraz wielu innych.
Roleta z metalu
Wyjątek stanowią pomieszczenia, w których ma miejsce spawanie lub szlifowanie, czyli warunki warsztatowe, ponieważ rolety z tworzywa nie są tak odporne jak metal, z którego są wykonane rolety, o których teraz opowiem.
Rolety metalowe podobnie jak rolety z tworzywa składają się z kilkunastu lamelek łączonych na długość. System mocowania tych lamelek to właśnie cecha, która wyróżnia rolety metalowe. Jest to najczęściej rozwiązanie w formie taśmy klipsów lub pojedynczych łączników, które utrzymują roletę w całości.
Jedną z kolejnych zalet rolety metalowej są atuty wynikające z samego materiału, czyli metalu. Rolety są mniej podatne na zarysowania, wgniotki i odkształcenia. Są to też najczęściej modele szaf z kategorii mebli o największej wadze, czyli około 110 kg, co wynika bezpośrednio z wagi samej rolety.
Szafa żaluzjowa z roletą z metalu, będzie idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń warsztatowych, magazynów jako szafa na narzędzia i normalia dla operatora przy stanowisku z maszyną. Również do garaży podziemnych (PPOŻ), piwnic i dla szeregu innych zastosowań, gdzie niekoniecznie wykonujemy wiele cykli otwierania i zamykania w ciągu dnia. Dlaczego? Bo roleta z metalu jest cięższa niż z tworzywa i trzeba użyć nieco większej siły do przesunięcia żaluzji.
Roleta z aluminium
System chowania rolet w szafach metalowych
Chciałbym też przybliżyć Tobie kolejny parametr, jakim jest system chowania rolet. Odpowiem na pytania, dlaczego nie zawsze jest możliwość przykręcenia szafy od środka do ściany oraz dlaczego warto co jakiś czas skontrolować prowadnice.
Skupimy się zatem najpierw na systemie chowania rolet. Wyróżniamy dwa rozwiązania: roleta zachodząca na bok i tył szafy oraz roleta zachodząca tylko na bok.
W pierwszym przypadku napotkasz mniejszy opór podczas zamykania, bo żaluzja wykonuje tylko jeden zakręt 90 stopni. Wiąże się to jednak z tym, że nie możesz użyć tylnej ściany szafy do wykorzystania przepustu kablowego lub mocowania jej poprzez przykręcenie.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rolet, które zawijają się o 180 stopni, chowając całkowicie w boku. Taki system cechuje się tym, że w momencie, gdy roleta zacznie zawracać, to poczujesz początkowo delikatny, ale wyraźny opór, który z momentem przejścia punktu zwrotnego ustąpi.
W tym miejscu chciałbym dopowiedzieć, że wszystkie modele szaf z roletą z metalu lub z tworzywa, chowają do wewnątrz szafy, natomiast szafy z roletą z aluminium przesuwają się w prowadnicach na zewnątrz. Nie ma to znaczenia pod kątem przeznaczenia szafy, jest to tylko kwestia rozwiązania producenta.
Warto też, abyś przynajmniej raz w ciągu sześciu miesięcy wyczyścił sprężonym powietrzem prowadnice. Ich budowa jest banalnie prosta, zrealizowana w postaci wyprofilowanych rynienek, po których przesuwają się rolety. Jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że rolety pracują z nieco większym oporem niż na początku, to zaleca się zabezpieczenie smarem teflonowym, który zapobiega osadzaniu się brudu i kurzu.
Żaluzjowe szafy - jakie mają zalety?
Podsumowanie
Ważnym parametrem, który trzeba przedstawić to wykonanie i budowa szaf. Szafy żaluzjowe są najczęściej konstrukcją spawaną wykonaną w całości. Niewątpliwie taki sposób wykonania wpływa na stabilność i właściwości nośne szafy.
Jeśli obawiasz się chwiejnej konstrukcji lub nietrwałość to właśnie wspawane wzmocnienia, dodatkowe wyprofilowania blachy oraz wsporniki są rozwiązaniem, które rozwiewają Twoje wątpliwości.
Zatem waga około 100 kg nie jest przypadkowa. Co ciekawe takie wykonie szaf spotkasz także w szafkach niższych, nawet modelach do 100 cm wysokości
Jeśli szukasz metalowej szafy dopasowanej idealnie do Twoich potrzeb, to nie zadawaj sobie pytania, czy może być nią szafa roletowa. Postaw sobie pytanie: Jaka szafa roletowa będzie dla mnie idealna? Z roletą z tworzywa, z metalu czy może z aluminium?