Kółka do fotela obrotowego- wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Spis treści

Jeśli kiedykolwiek szukałeś krzesła biurowego, być może zdałeś sobie sprawę, że istnieje możliwość wyboru kółek. Ale czym właściwie jest kółko do fotela obrotowego? W dzisiejszym wpisie przedstawię wszystko, co musisz wiedzieć o kółkach stosowanych w fotelach biurowych.

Kółko to element podstawy fotela biurowego, który jest zamontowany u dołu każdej nogi, umożliwiając łatwe przesuwanie i toczenie krzeseł biurowych.

Elementy kółka

Podstawowymi elementami kółka krzeseł obrotowych są mocowanie, trzpień i koło.
Części składowe kółka. Źródło: BrastechCzęści składowe kółka. Źródło: Brastech

Główne czynniki wyróżniające rodzaj kółka to:

  • sposób użytkowania krzesła
  • waga krzesła i deklarowana nośność
  • rodzaj podłogi, po której będzie się poruszało.

Znajomość różnych części kółek pomoże Ci zidentyfikować, które kółka są najlepsze dla Twojego krzesła biurowego.

Trzepień

Znaczna większość podstaw do krzeseł obrotowych na rynku posiada otwory na kółka o średnicy trzpienia 11 mm i jest to standard, który pasuje do większości ramion- zarówno tych aluminiowych, plastikowych, jak i metalowych. Dawniej często stosowano średnicę 10 mm, lecz dziś jest już rzadkością.

Trzpień kółka. Źródło: BrastechTrzpień kółka. Źródło: Brastech

Mocowanie z kapturem

Niektóre kółka mają kaptur, który działa jak osłona, aby ukryć cały brud i zanieczyszczenia, które kółka zbierają podczas toczenia. Chociaż jest to przydatny dodatek, tak naprawdę nie przyczynia się do funkcji kółka.
Kółko posiadające mocowanie z kapturem. Źródło: BrastechKółko posiadające mocowanie z kapturem. Źródło: Brastech

Ważne informacje

  • Mniejsze koła zwykle są bardziej narażone na naprężenia podczas użytkowania i mogą być trudniejsze do toczenia.
  • Większe koła są lepsze do częstego używania oraz na dywanach z wysokim włosiem.
  • Niewłaściwy bieżnik może uszkodzić powierzchnię podłogi.
  • Każdy rodzaj kółek ulega zużyciu i ścieraniu, co jest normalnym zjawiskiem.
  • Kółka miękkie bez ryzyka możesz stosować do każdego rodzaju podłogi!
  • W przypadku różnicy poziomów w pomieszczeniu w postaci maty, dywanu lub fugi lepiej mieć kółka większej średnicy. Fotel biurowy z dużymi kółkami łatwiej przejedzie przez przeszkodę.

 Rodzaj kółek

Kółka twarde. Najpopularniejsze i najtańsze są kółka w całości plastikowe, nazywane kółkami twardymi.
Kółko twarde do powierzchni miękkich. Źródło: BrastechKółko twarde do powierzchni miękkich. Źródło: Brastech

Sprawdzają się najlepiej na powierzchniach dywanowych i to koniec ich zalet. Główną wadą tych kółek okazuje się rysowanie powierzchni, po której się poruszają. Drugim minusem jest dźwięk podczas przesuwania, niezauważalny dla pozostałego rodzaju kółek. Jeśli jednak chcesz zachować domyślne kółka plastikowe w swoim fotelu, to pamiętaj, aby zabezpieczyć powierzchnię matami podłogowymi.

Kółka miękkie. Znacznie lepiej sprawdzają się kółka gumowe, nazywane również jako: kółka kauczukowe, kółka pokryte gumą lub kółka miękkie. Te nazwy są stosowane zamiennie, ale zawsze będzie chodzić o ten sam typ kółek.
Kółko miękkie do powierzchni twardych. Źródło: BrastechKółko miękkie do powierzchni twardych. Źródło: Brastech

Od razu należy wyjaśnić, że kółka gumowe (domyślnie miękkie) wcale nie są miękkie w dotyku. To produkt, w którym guma musi być dostatecznie twarda, by po prostu się nie rozwaliła podczas użytkowania. Jeśli chcesz stwierdzić czy Twoje krzesło ma kółka kauczukowe, to po prostu spójrz wewnątrz kółka i sprawdź, czy posiada gumowy wkład.
Łączenie gumy z korpusem kółka. Źródło: BrastechŁączenie gumy z korpusem kółka. Źródło: Brastech

Kółka plastikowe będą w całości z plastiku, bez widocznego insertu. Do głównych zalet kółek gumowych należy to, że  nadają się do każdej powierzchni- płytki, drewno, parkiet, panele podłogowe oraz dywany. Do tego pracują cicho.

Kółka z hamulcem automatycznym. Kółko z hamulcem automatycznym to tak zwane kółko samohamowne, gdzie hamulec jest dezaktywowany po wstaniu z krzesła. Kółka blokują się kiedy krzesło jest obciążone (czyli ktoś na nim siedzi). Mechanizm uruchamia hamulec i kółka się blokują. Gdy krzesło nie jest obciążone, hamulec odblokowuję się, a krzesło można swobodnie przesuwać po podłodze.
Kółko z hamulcem automatycznym. Źródło: BrastechKółko z hamulcem automatycznym. Źródło: Brastech

Kółka rolkowe. Kółka rolkowe stały się bardziej popularne ze względu na nowoczesny wygląd i pojedyncze koło. Kółka rolkowe są miękkie, a tym samym bezpieczne dla wszystkich podłóg. W moim odczuciu nie pasują do wszystkich krzeseł, na przykład klasyczny Herman Miller Aeron wygląda w nich po prostu dziwnie. Bardziej znajduję ich przeznaczenie do foteli gamingowych.
Kółko rolkowe. Źródło: BrastechKółko rolkowe. Źródło: Brastech

Stopka kolumnowa. Stopki kolumnowe służą do utrzymywania krzeseł na miejscu, w przeciwieństwie do większości krzeseł z kółkami. Stopki mają podobny system montażu trzpienia, przy czym wymieniając kółka na stopki, trzeba zawsze sprawdzić:

  •  czy nie wystaje siłownik pod krzyżakiem
  • czy siłownik nie będzie opierał się na podłodze.

Dlatego zawsze należy dobrać odpowiednią wysokość stopek
Stopka kolumnowa. Źródło: BrastechStopka kolumnowa. Źródło: Brastech

Rozmiar kółek

Rozmiar kółek jest znormalizowany. Wielkość kółka określa się poprzez podanie średnicy koła. Są to najczęściej  50 mm, 60 mm, 65 mm lub  75 mm. Zwróć uwagę, że wysokość podstawy do podłogi będzie zupełnie inna, większa lub mniejsza w zależności od producenta kółek.
Wymiary kółka. Źródło BrastechWymiary kółka. Źródło Brastech

Bez obaw możesz zmienić mniejsze kółka na większe, np. 50 mm na 65 mm. Natomiast nigdy nie powinieneś wybierać kółek o mniejszej średnicy niż te, które są domyślne– nie tylko dlatego, że może to wyglądać nieproporcjonalnie. Po prostu często spód siłownika gazowego umieszczony jest dosyć nisko i po zamontowaniu kółek o niższym profilu, siłownik gazowy mógłby stykać się z podłogą.
Porównanie dobrze dopasowanych kółek do źle dopasowanych nóżek. Źródło: BrastechPorównanie dobrze dopasowanych kółek do źle dopasowanych nóżek. Źródło: Brastech

Podsumowanie

Pamiętaj, aby przeprowadzić dokładne pomiary przed zakupem kółek zamiennych.
Suwmiarka do dokładnego pomiaru. Źródło BrastechSuwmiarka do dokładnego pomiaru. Źródło Brastech

Następnym razem, gdy będziesz wybierać kółka do fotela obrotowego, powinieneś już wiedzieć, jaki typ jest Ci potrzebny. Jeśli interesują Cię inne porady i wskazówki dotyczące foteli biurowych, koniecznie zapoznaj się z pozostałymi wpisami.

Jeśli masz jakieś wątpliwości w sprawie doboru kółek, to zadaj pytanie w formularzu kontaktowym. W celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Autor wpisu:

Zobacz również

Pomożemy urządzić Twoją przestrzeń firmową

Wypełnij formularz, nasz ekspert dobierze najlepsze meble do Twoich potrzeb i poinformuje Cię o naszej propozycji.

KROK 1

Wypełnij formularz.

KROK 2

Zarezerwuj około 10 minut na rozmowę.

KROK 3

Zadzwonimy do Ciebie za około 30 minut.

KROK 4

Asia, Kamil lub Marcin przedstawią najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Kamil Żmuda-Trzebiatowski - portret. Właściciel Brastech - Meble dla firm i przemysłu

Wypełnij formularz.
Oddzwonimy w 30 minut!