Kinnarps 9000 – szwedzkie podejście do wygody. Recenzja Brastech

Spis treści

Fotele Kinnarps serii 9000 to modele z największą ilością możliwości regulacji w ofercie szwedzkiego producenta. Jeżeli dobrze poznasz ten fotel, jego funkcje i mechanizmy, to dzięki temu żaden inny model z oferty Kinnarps nie będzie miał przed Tobą tajemnic. Zapraszam do recenzji!

Na samym początku chciałbym powiedzieć, że Kinnarps 9000, mimo że jest to model, który uchodzi za najbardziej wyposażony, nie jest moim ulubionym modelem marki Kinnarps, a dlaczego to powiem później. Recenzję tego fotela postaram się przedstawić w inny sposób. Z racji tego, że ten fotel obrotowy jest bogaty w liczbę funkcji, to wymienię po kolei każdą z nich i odpowiednio przedstawię zaletę i wadę konkretnym rozwiązaniu. Prezentowany model od maksymalnej wersji wyposażenia różni brak zagłówka oraz brak niezależnego pokrętła od regulacji wsparcia lędźwiowego.

Siedzisko

Profil siedziska i warstwa pianki

Najpierw może powiem o samym siedzisku. Zaletą niewątpliwie będzie to, że to siedzisko w Kinnarps 9000 powinno być wygodne dla większości osób, chociaż podchodzę ostrożnie do takich stwierdzeń. Jednak w tej serii siedzisko jest wyraźnie wyprofilowane z masywną warstwą pianki. Naprawdę nie poczujesz nic pod sobą, żadnego miejscowego ucisku. Jest miękko i fotel z tym siedziskiem będzie idealny dla osób, które po prostu lubią wygodnie siedzieć, mieć takie wrażenie gąbczastości i sprężystości.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 siedzisko. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps 9000 siedzisko. Źródło Brastech

Wadą takiego rozwiązania, czyli grubej pianki, jest to, że takie siedzisko ma tendencję do nagrzewania się i długiego oddawania tego ciepła. Czyli jeżeli dla kogoś jest to dzisiaj problemem, który zauważa, to należy wziąć pod uwagę czy taki fotel obrotowy jak Kinnarps 9000 z grubym profilem siedziska będzie dobrym wyborem.

Wysuw siedziska

Co do samych funkcji siedziska, mamy standardowo regulację głębokości siedziska. Jest naprawdę w szerokim zakresie, czyli będzie dla osoby niskiej i dla osoby wysokiej. Mam 178 cm wzrostu, a korzystam z siedziska wysuniętego w połowie.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 regulacja głębokości siedziska. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps 9000 regulacja głębokości siedziska. Źródło Brastech

Funkcja Free Float, czyli ,,ruchome siedzisko”

Kolejna funkcja dosyć kluczowa w krześle Kinnarps 9000 to funkcja free float. Nazywam tę opcję często roboczo „pływającym siedziskiem” lub ,,ruchomym siedziskiem” Co to oznacza? Gdy siedzisz w fotelu i nie korzystasz z tej funkcji, siedzisko pozostaje sztywne i podczas odchylenia podąża synchronicznie za oparciem. Gdy jednak przełączysz suwak po prawej stronie do tyłu, odblokujesz blokadę i siedzisko zaczyna żyć własnym życiem :-). Czy to jest wygodne? W ciągłym użytkowaniu niekoniecznie, ale na pewno wpisuje się w definicję ergonomii. Zauważ, że gdy poruszasz się w ten sposób to korzystasz z krzesła w sposób aktywny i pobudzasz te mięśnie, które normalnie są uśpione.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 funkcja Free Float. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps 9000 funkcja Free Float. Źródło Brastech

Pamiętaj, aby fotel obrotowy był ergonomiczny musisz z niego korzystać w sposób ergonomiczny, wówczas nie zawsze pełna wygoda jest na pierwszym miejscu.

Brak ujemnego kąta przechyłu, a może jednak nie?

Jeszcze jedno ważne spostrzeżenie przy okazji omawiania tej funkcji. Jak możesz zauważyć ten fotel, nie ma takiej funkcji jak ujemny kąt przechyłu, czyli praca w pozycji pochylonej do przodu. Do tego służy zazwyczaj funkcja, która występuje osobno w mechanizmie przechyłu. Uważam poniekąd, że jednym z założeń systemu free float w Kinnarpsie jest możliwa praca w pozycji pochylonej do przodu, gdzie siedzisko podąża za użytkownikiem. Dzięki temu nie ma dyskomfortu siedzenia na krawędzi lub potrzeby usilnego wychylania się podczas pracy.

Wskazówka użytkowa suwaka free float

Ostatnia wskazówka użytkowa do tej funkcji, bo to często jest Waszym pytaniem po zakupie: Panie Kamilu, dlaczego ta funkcja nie działa? Przedtsawiam, jak jej używać: Kiedy siedzisz w krześle Kinnarps 9000 i chcesz odblokować pływające siedzisko, należy odchylić się tym krzesłem i dopiero wtedy zwolnić tę dźwignię lub po prostu usiądź jak najbliżej oparcia, tak żeby środek ciężkości przeniósł się na tylną część siedziska. Wówczas suwak zacznie działać bez oporu. Nie znajduję minusów w tej funkcji, bo możesz z niej korzystać lub nie, czyli według własnego uznania.

Niezależnie regulowane oparcie

Kolejną rzeczą, na której chciałbym się skupić w Kinnarps 9000 jest oparcie, a konkretnie mechanizm oparcia.

Przyjęło się, że 70% tego dobrego, co oferują fotele, czy ergonomii w krześle jest zawarte w oparciu i w jego mechanizmach i też na tym polecam się skupić najbardziej. Jeżeli chodzi o sam profil oparcia, jego kształt, to jest dosyć charakterystyczny dla wszystkich foteli Kinnarps. Możesz dostrzec podobieństwo w modelu Plus 5000, 6000 oraz 8000. Jest to taki wyraźny profil w odcinku lędźwiowym, z wyraźnym poszerzeniem, bo bokach. Te poszerzenia wraz z wklęsłym środkiem tworzą wyraźny pas, który przylega do całej powierzchni pleców. Taki profil oparcia w połączeniu z niezależną regulacją wysokości sprawiają, że możesz idealnie dopasować sobie oparcie w odcinku lędźwiowym.

Pianki na oparciu podobnie jak w siedzisku jest sporo i to powoduje, że fotel Kinnarps 9000 nie powinien powodować poczucia dyskomfortu i miejscowego ucisku, jednak zawsze może brakować przepływu powietrza.

Fotel obrotowy Kinnarps serii 9000 profil oparcia oraz zagłówek. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps serii 9000 profil oparcia oraz zagłówek. Źródło Brastech

W tym egzemplarzu nie ma dodatkowego pokrętła do miejscowej regulacji odcinka lędźwiowego, natomiast w oparciu z takim profilem i z grubą pianką nie jest to szczególnie odczuwalne. Ważne, co podkreślam, że jest dostępne oparcie z regulacją wysokości oparcia oraz to, że odcinek lędźwiowy można wyregulować i ustawić na odpowiedniej wysokości.

Dodatkową opcją oparcia jest niezależna regulacja kąta oparcia. Nie mam na myśli przechyłu, tylko podobnie jak w samochodach osobowych, często bywa osobne pokrętło, którym można wyregulować kąt wyregulować. Podobnie działa ten mechanizm w Kinnarps 9000.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 pokrętło oparcia. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps 9000 pokrętło oparcia. Źródło Brastech

Szczególnych wad tych funkcji nie dostrzegam, są one przydatne i służą bardzo dobrze do zoptymalizowania krzesła tak, aby było w pełni funkcjonalne. Natomiast same te pokrętła w ymagająszczególnego podejścia oraz dopowiedzenia wskazówek pod względem korzystania.

Wskazówka, czyli jak uzywać pokręteł.

Zacznijmy od tego, że pełna regulacja wysokości oparcia jest to około 12 obrotów, z kolei zakres regulacji kąta jest około 2 pełnych obrotów pokrętła. Jedyną wadą jaką mógłbym wskazać, to sposób w jaki osiąga się skrajne zakresy tych obu pokręteł. Chodzi mi dokładnie o brak wyraźnego końcowego położenia. Dla porównania, jeśli dokręcasz korek w butelce to czujesz oczywisty moment dokręcenia. W tych pokrętłach istnieje pewne niedopowiedzenie, ponieważ gdy osiągasz skrajne położenie oparcia to nie odczuwasz tego jednoznacznie kręcąc pokrętłem. Zamiast wyrazistego zblokowania odczuwasz lekki opór i sprężynowanie, ale tak jakby miało się jeszcze obracać. I tu istnieje ryzyko, że przekręcisz regulację i chociaż powinno zadziałać sprzęgiełko, to nie zawsze tak się zdarza.

Po drugie, jeśli zostawisz pokrętła w granicznym położeniu, to gdy zechcesz ponownie skorzystać z regulacji, możesz intuicyjne przekręcić nie w tę stronę mimo oporu. Dlatego moja wskazówka jest następująca: jeśli podczas regulacji poczujesz opór i sprężynowanie, to nie kręć dalej i cofnij uchwyt o jeden obrót.

Blokada odchylenia bez wad

Kolejną charakterystyczną cechą fotela Kinnarps 9000 jest blokada przechyłu. Tutaj mogę mówić o samych zaletach tego konkretnego mechanizmu. Dlaczego? Większość foteli, jeżeli ma blokadę przechyłu, jest to blokada skokowa, czyli tylko w wybranych pozycjach. Część foteli jak Herman Miller lub na przykład fotele Haworth nie mają w ogóle blokady przechyłu.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 blokada przechyłu. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps 9000 blokada przechyłu. Źródło Brastech

Natomiast to za co lubię szczególnie tę funkcję w fotelach Kinnarps, to możliwość płynnej blokady pochylenia, czyli w każdym momencie. Działa ona po prostu na zasadzie hamulca ręcznego w samochodzie, tylko zamiast szczęk zaciskowych jest system metalowych tarczek. Jeśli się nie mylę w Kinnarpsie każdej serii jest dostęp do śrubki pozwalającej na kalibrację tej dźwigni, dzięki czemu bez rozbierania możesz wyregulować siłę docisku.

Regulacja siły oporu odchylania

Uzupełnieniem całego systemu mechanizmu przechylania jest dostępne po lewej stronie pokrętło, które służy do regulacji oporu odchylania. Jak wiadomo, te pokrętła w wielu fotelach działają różnie. Niekiedy kręcą się z dużym oporem, innym razem kręcą się z małym. Im mniejszy opór, tym więcej obrotów trzeba wykonać. Im większy opór, tym mniej. W tym fotelu powiedziałbym, że jest to wypośrodkowane, czyli od minimalnej do maksymalnej wartości siły przechyłu musisz wykonać około 18 obrotów. To wystarczy by osiągnąć optymalne ustawienie. Co ciekawe, wewnątrz powinna instrukcja zabezpieczona niebieską maskownicą z uchwytem.

Fotel obrotowy Kinnarps serii 9000 pokrętło siły oporu pochylenia. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps serii 9000 pokrętło siły oporu pochylenia. Źródło Brastech

Po prawej stronie, znajduje się dźwignia do regulacji wysokości siedziska. Jest to jak najbardziej standardowa, intuicyjna łopatka. Nie ma co za dużo o niej opowiadać, gdyż jeśli siłownik będzie sprawny to i dźwignia do ustawień wysokości siedziska będzie działać prawidłowo.

Podłokietniki 4D

Na samym końcu zostały do omówienia podłokietniki, które też są cechą charakterystyczne dla foteli Kinnarps i powiedziałbym są taką mocną stroną tego fotela, jeżeli chodzi o funkcjonalność. W tym modelu mamy do czynienia z podłokietnikami w regulacji w zasadzie 4D, czyli w 4 płaszczyznach.

Można powiedzieć, że fotel Kinnarps 9000 pod kątem personalizowania podłokietników będzie dla każdej osoby. Aby rozszerzyć lub zwężać rozstaw ramion podłokietników wystarczy zwolnić zapadkę i ponownie zablokować, zakres tej regulacji jest dosyć spory. Ustawienie wysokości jest intuicyjne, że skokową blokadą. Górna część podłokietnika, czyli nakładka jest dostępna do regulacji w trzech płaszczyznach: do przodu i do tyłu, na boki oraz ustawianie pod kątem.

Fotel obrotowy Kinnarps serii 9000 podłokiektniki. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps serii 9000 podłokiektniki. Źródło Brastech

Sam podłokietnik bywa wykończony gumą lub w technologii TechnoGel. Nakładka żelowa pod względem ergonomii i komfortu jest lepsza, bo jest ciągle chłodna, zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła, natomiast minusem jest to, że jest bardziej delikatna, wrażliwa. Można uszkodzić ją niechcący długopisem albo zegarkiem. Natomiast nakładka gumowa będzie bardziej trwała, ale jest to zawsze guma, która nie jest tak miękka w dotyku jak technogel. Nie mogę wskazać oczywistych wad tych podłokietników. Mimo sporej regulacji nie są zauważalnie luźne. Jest to przemyślane i sprawdzone opracowanie ramienia i ruchomej nakładki.

Fotel obrotowy Kinnarps 9000 dla kogo?

Co do koncepcji samego fotela Kinnarps 9000, jestem zdania, że im lepiej jest zaprojektowany fotel, im jest bardziej dopracowany, tym potrzeba mniej niezależnych funkcji, czyli mniej rzeczy, których trzeba używać, ustawiać, kręcić. Po prostu mniej części, które mogą się zużyć.  Wyrobiłem sobie takie spojrzenie na bazie wszystkich modeli, które znam. Nie jestem przedstawicielem konkretnej marki i nie mam zachamowań, żeby wypunktować minusy danego rozwiązania.

Taki fotel jak Kinnarps 9000 na pewno będzie dobry dla biura, gdzie pracują osoby o różnej budowie ciała, o różnym wzroście, o różnej sposobie siedzenia, ponieważ te wszystkie funkcje pozwalają naprawdę dosyć dobrze ustawić dla siebie fotel serii 9000.

Fotel obrotowy Kinnarps serii 9000 przy biurku. Źródło BrastechFotel obrotowy Kinnarps serii 9000 przy biurku. Źródło Brastech

Będzie też odpowiedni dla takiej osoby, która, jeśli szuka fotela to spotyka ją trudność z dopasowaniem odpowiedniego fotela dla siebie. Kinnarps 9000 będzie zawsze takim bezpiecznym wyborem, bo jesli masz dolegliwość albo specyficzny sposób siedzenia, to być może to krzesło, które będzie dobrym rozwiązaniem. Niezależna regulacja wysokości oraz kąta oparcia, szeroka regulacja podłokietników wraz z ruchomym siedziskiem i regulacją głębokości siedziska pozwoli Ci dostosować ten fotel dla siebie.

Minusy krzesła z wieloma funkcjami

Z takich ostatnich minusów nie podoba mi się to, że te wszystkie funkcje, a jest ich sporo, muszą zostać jakoś zabudowane. Sama ich lokalizacja jest w porządku, są pod ręką, są intuicyjne, ale w mojej ocenie pod samym siedziskiem jest sporo plastików wynikających z zabudowy. Przy gwałtownym usiadaniu słychać te plastiki pod sobą, przy dynamicznym odchylaniu także. Oczywiście żadne fotele w 100% nie są ciche, ale tutaj może być bardziej zauważalne, dlatego kupując fotel Kinnarps 9000 należy brać to pod uwagę. Ostatnie co musisz też widzieć to, że budowa i konstrukcja tego krzesła jest skomplikowana. Dostęp do mechanizmów większości funkcji nie jest łatwy, zwłaszcza bez konsultacji i poradnika krok po kroku.

Podsumowanie

Uogólniając, Kinnarps serii 9000 jest fotelem wygodnym, z możliwością dobrego spersonalizowania. W takiej opcji wyposażenia podłokietników naprawdę niczego mu nie brakuje, ale musisz się godzić z tym, że pod siedziskiem jest więcej plastiku niż się spodziewasz itd. Co do zasady, Kinnarps 9000 na pewno w tej cenie będzie lepszy niż jakikolwiek inne nie markowe fotele, ponieważ jest tu ergonomia, która wynika z projektu i jest efektywna. Te wszystkie funkcje sprawiają, że siedzi się w nim naprawdę komfortowo i poprawia Twoje miejsce pracy.

Autor wpisu:

Zobacz również

Pomożemy urządzić Twoją przestrzeń firmową

Wypełnij formularz, nasz ekspert dobierze najlepsze meble do Twoich potrzeb i poinformuje Cię o naszej propozycji.

KROK 1

Wypełnij formularz.

KROK 2

Zarezerwuj około 10 minut na rozmowę.

KROK 3

Zadzwonimy do Ciebie za około 30 minut.

KROK 4

Asia, Kamil lub Marcin przedstawią najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Kamil Żmuda-Trzebiatowski - portret. Właściciel Brastech - Meble dla firm i przemysłu

Wypełnij formularz.
Oddzwonimy w 30 minut!