Jakie cechy ma ergonomiczne krzesło biurowe?

Spis treści

Chciałbyś wybrać wygodne krzesło biurowe ergonomiczne, ale martwisz się nad dostępem funkcji, których nie znasz? Potrzebujesz znaleźć krzesła ergonomiczne dla więcej niż jednego użytkownika i zastanawiasz się, czy każde z nich to będą odpowiednio dopasowane i wygodne fotele biurowe? To zestawienie wszystkich cech i funkcji, które są stosowane w fotelach, pozwoli Ci nieco bliżej poznać ich działanie. Dowiesz się, czy fotel biurowy ergonomiczny musi posiadać wszystkie z nich.

Aby poznać istotę i potrzebę pewnych regulacji najlepiej zrozumieć ich działanie. Nieodpowiednio dobrany fotel biurowy ergonomiczny niesie za sobą ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych. Z kolei idealny fotel do pracy biurowej dla najbardziej wymagających klientów to taki, który zapewnia komfort użytkowania i dostosowuje się do potrzeb każdego użytkownika.

Regulacja wysokości fotela

Regulacja wysokości to kluczowa cecha foteli ergonomicznych, która ustala wysokość siedzenia do indywidualnych preferencji oraz ergonomicznych wymagań stanowiska pracy. Popularnym rozwiązaniem jest pneumatyczny mechanizm gazowy, który pozwala na łatwe dostosowanie wysokości siedziska za pomocą dźwigni lub pokrętła. Znormalizowana wysokość siedziska mieści się w zakresie od 45 cm do 65 cm. Jeśli jest konieczność korzystania z innej regulacji wysokości, wówczas zawsze można wymienić siłownik gazowy na inny. Dźwignia regulacji wysokości fotela w Herman Miller Aeron. Źródło: Brastech.pl

Odchylanie do tyłu

Funkcja pozwala zablokować lub ograniczyć oparcie do wybranej pozycji podczas odchylania się do tyłu. Istnieje kilka rozwiązań technicznych w zależności od producenta. W zasadzie każdy model umożliwia odchylanie do tyłu, różnice polegają na opcji doboru zakresu odchylania oraz sposobie blokowania. Najbardziej powszechne są fotele ergonomiczne ze blokadą przechyłu w najczęściej od 3 do 5 pozycjach. Kolejnym rozwiązaniem jest płynna blokada przechyłu w dowolnym miejscu- cecha charakterystyczna dla foteli Kinnarps. Jeszcze innym podejściem wyróżniają się fotele Herman Miller. W tych krzesłach występuje jedynie blokada w pozycji wyjściowej, natomiast po zwolnieniu dźwigni nie można zablokować fotela w pozycji odchylonej, za to można ustalić zakres odchylania, czyli jak daleko chcemy się poruszać w krześle. Dźwignie regulacji odchylenia i ujemnego kąta przechyłu fotela w Herman Miller Aeron. Źródło: Brastech.pl

Ujemny kąt przechyłu

Funkcja pochylenia do przodu umożliwia pochylenie krzesła biurowe ergonomiczne do przodu poza wyjściową pozycję pionową. Ogranicznik pochylenia do przodu ustawia krzesło ergonomiczne we właściwej pozycji, aby odeprzeć plecy w pozycji pochylonej do przodu. Ta funkcja najczęściej występuje jako opcjonalna, natomiast w krześle Haworth Comforto Zody jest dostępna w wersji podstawowej w każdym egzemplarzu.

Regulacja siły oporu oparcia

Dobrane krzesło ergonomiczne umożliwia regulację siły potrzebnej do odchylenia oparcia w odniesieniu do swojej wagi. Osoby o większej wadze muszą zwiększyć siłę oporu oparcia, a osoby o mniejszej wadze powinny ją zmniejszyć. Regulacja ta jest najczęściej zrealizowana w postaci obrotowego pokrętła z kierunkiem dodatnim oraz ujemnym z płynną regulacją siły. Niektóre krzesła biurowe są wyposażone w pokrętło lub dźwignię, które umożliwiają wybranie jednego spośród kilku dostępnych ustawień. W tym drugim rozwiązaniu chodzi o to, aby szybko zmienić siłę oporu oparcia.

Kółka

Kółka miękkie (gumowe) powinny być stosowane na twardych podłogach, takich jak:

  • Podłogi drewniane
  • Płytki ceramiczne
  • Posadzka
  • Podłogi kamienne

Kółka twarde (plastikowe) powinny być stosowane na miękkich podłogach, takich jak:

  • Podłogi miękkie
  • Dywany
  • Wykładziny

Kółka miękkie są w pełni uniwersalne w odróżnieniu od kółek twardych dedykowanych tylko do powierzchni dywanowych. Krzesła biurowe wyposażone w kółka miękkie sprawdzają się na wszystkich powierzchniach. Kółko miękkie. Źródło: Brastech.pl

Podstawa pięcioramienna z kółkami jezdnymi

Podstawa posiada pięć ramion, co zapewnia równomierny rozkład obciążenia i zwiększa stabilność fotela. To ważne, abyś mógł czuć się pewnie nawet przy dynamicznym przesuwaniu się na fotelu. Każde ramię podstawy wyposażone jest w kółko jezdne, co umożliwia łatwe przemieszczanie się fotela po podłodze bez konieczności podnoszenia go. Dzięki temu możesz łatwo zmieniać pozycję w przestrzeni biurowej. Chromowana podstawa fotela w Herman Miller Aeron. Źródło: Brastech.pl Podstawa pięcioramienna z kółkami jezdnymi to rozwiązanie zapewniające stabilność, mobilność i ergonomiczną funkcjonalność, które są kluczowe dla komfortu użytkownika podczas pracy w biurze.

Regulowane podłokietniki

Podłokietnik = ramię podłokietnika + nakładka podłokietnika. Parametry podłokietnika określa się jako 1D, 2D, 3D, 4D lub 5D. Te oznaczenia informują, w ilu płaszczyznach można ustawić ramię wraz z nakładką podłokietnika. Poniżej możliwe regulacje podłokietnika:

  • Ramię podłokietnika: ruch góra – dół
  • Ramię podłokietnika: ruch na boki tj. do wewnątrz i na zewnątrz
  • Ramię podłokietnika: ruchome (chowane, składane)
  • Nakładka podłokietnika: ruch przód – tył
  • Nakładka podłokietnika: ruch na boki tj. do wewnątrz i na zewnątrz
  • Nakładka podłokietnika: regulacja kąta tj. do wewnątrz i na zewnątrz
  • Nakładka podłokietnika: obracany 360 stopni

Przykładowe zestawienia regulacji podłokietników:

  1. Podłokietniki stałe- nieruchome, zamocowane na stałe do ramy fotela.
  2. Podłokietniki 1D- regulacja w jednej płaszczyźnie np. tylko góra- dół.
  3. Podłokietniki 2D- regulacja w dwóch płaszczyznach np. w zakresie góra-dół oraz przód-tył.
  4. Podłokietniki 3D- regulacja w trzech płaszczyznach np. w zakresie góra-dół, przód-tył oraz boki: do wewnątrz i na zewnątrz.
  5. Podłokietniki 4D- regulacja w czterech płaszczyznach np. w zakresie góra-dół, przód-tył, boki: do wewnątrz i na zewnątrz oraz regulacja kąta.
  6. Podłokietniki 5D- regulacja w pięciu płaszczyznach np. w zakresie góra-dół, przód-tył, boki: do wewnątrz i na zewnątrz, regulacja kąta oraz ruchome ramie.

Podłokietnik wraz z regulacją wysokości w Herman Miller Aeron. Źródło: Brastech.pl Wygodne krzesła biurowe posiadają podłokietniki wykonane z vinylu, wkładki żelowej, pianki tapicerskiej lub miękkiej gumy. To od Ciebie zależy jakiego rodzaju materiału będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego komfortu pracy.

Rodzaj materiału siedziska i oparcia

Dobrze dobrany fotel ergonomiczny właściwa odpowiedź na pytanie, czy ważniejsza wygoda siedzenia, czy poprawna pozycja siedząca. W takim przypadku nie tylko wyprofilowane oparcie i siedzisko są istotne, ale równie ważne są materiały, jakimi wykończone są ergonomiczne fotele biurowe. Istnieje kilka podstawowych rodzajów:

  • Oddychające materiały: Siatkowe oparcia i siedziska z oddychających tkanin pomagają w regulacji temperatury ciała. Takimi materiałami będą siatki tkaninowe, siatki polimerowe, elastomery.
  • Trwałe i wygodne wypełnienie: Odpowiednie wypełnienie i obicie, które zapewnia komfort nawet podczas długotrwałego siedzenia. Są to zazwyczaj oparcia i siedziska z rdzeniem z pianki oraz wkładki żelowej wykończone tkaniną lub skórą.

Dobrze zaprojektowane krzesła ergonomiczne cechuje się regulowanym niskim oparciem lub stałym wysokim oparciem z profilem, który pasuje do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Z kolei odpowiednie wymiary siedziska i właściwie wyprofilowane siedzisko umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Rodzaje oparć w Herman Miller Mirra. Źródło: Brastech.pl

Regulacja wysokości oparcia

Ergonomiczny fotel biurowy z regulacją wysokości ramy oparcia umożliwia przesuwanie oparcia w górę i w dół w przypadku osób pracujących o niskim wzroście lub wyższych użytkowników. Takie krzesło ergonomiczne nie zawsze wymaga dodatkowej regulacji odcinka lędźwiowego, ponieważ regulując wysokość oparcia, możesz dopasować profil ramy do swoich pleców, tym samym Twój lędźwiowy odcinek kręgosłupa otrzymuje idealne wsparcie. Regulacja wysokości oparcia w fotelach Wilkhahn Źródło: Brastech.pl

Niezależna regulacja kąta nachylenia oparcia

Ta funkcja rzadko występuje wśród foteli ergonomicznych. Bardzo łatwo porównać tę regulację do tej występującej w fotelach samochodowych. Polega to na ustawieniu kąta oparcia względem siedziska i nie jest to regulacja związana z mechanizmem odchylania. Dzięki takiemu zabiegowi możesz dodatkowo zwiększyć wsparcie oparcia. Funkcja jest bardzo efektywna w sytuacji, gdy fotel nie ma funkcji z ujemnym kątem oparcia. Kinarps 9000 Kinarps 9000. Źródło: Brastech.pl

Regulacja odcinka lędźwiowego

Dobrze zaprojektowane ergonomiczne krzesło biurowe powinno posiadać regulowany odcinek lędźwiowy. Dopracowane krzesła biurowe ergonomiczne cechuje regulacja odcinka lędźwiowego w kilku płaszczyznach. Oto najczęściej spotykane warianty:

  • 1D– regulacja wysokości lub głębokości wsparcia lędźwiowego
  • 2D– regulacja wysokości oraz głębokości wsparcia lędźwiowego
  • 3D– regulacja wysokości oraz głębokości wsparcia lędźwiowego z podziałem na strefy

Oparcie w Herman Miller Mirra. Źródło: Brastech.pl

Wysuw siedziska

To funkcja, która przede wszystkim służy do ustawienia odpowiedniej głębokości siedziska. Pomaga dostosować fotel do długości ud, co zwiększa komfort pracy. Dla wysokich osób opcja wysuwu siedziska może okazać się koniecznością, by spędzać długie godziny w komfortowej pozycji siedzącej. Fotele biurowe ergonomiczne to takie, dzięki którym następuje poprawa komfortu pracy, a wysuw siedziska niewątpliwie sprzyja temu, dostosować fotel obrotowy do swoich indywidualnych potrzeb. Różnica w regulacji wysuwu siedziska w Kinnarps Capella. Źródło: Brastech.pl

Niezależna regulacja kąta siedziska

Podobnie jak niezależna regulacja kąta oparcia, ta funkcja rzadko cechuje krzesło biurowe ergonomiczne. Umożliwia dostosowanie kąta nachylenia samego siedziska niezależnie od innych elementów, takich jak oparcie. Dzięki temu użytkownik może precyzyjnie dopasować pozycję siedzącą do swoich potrzeb, co poprawia komfort i ergonomię. Tego rodzaju regulacja pozwala lepiej dostosować pozycję ciała podczas siedzenia, co może zmniejszyć nacisk na kręgosłup i poprawić postawę.

Obrót wokół osi pionowej o 360°

Dzięki możliwości obracania się foteli biurowych wokół własnej osi możesz łatwo się poruszać i sięgać po różne przedmioty bez konieczności wstawania z fotela. Ta funkcja to także dostosowanie jednej pozycji siedzenia do różnych czynności wykonywanych przy biurku, takich jak rozmowa z innymi osobami, sięganie po dokumenty z różnych stron biurka czy zmiana orientacji względem ekranu komputera. Znacząco podnosi efektywność pracy biurowej i oszczędność czasu siedząc przed ekranem komputera.

Zagłówek

Zagłówek pełni ważną rolę w zapewnieniu ergonomicznego wsparcia dla głowy i szyi. Oto główne cechy, które powinien mieć dobry zagłówek: Regulacja wysokości – regulowany zagłówek posiada możliwość dostosowania wysokości do wzrostu użytkownika, co pozwala na optymalne wsparcie karku. Regulacja kąta nachylenia – zagłówek z opcją regulacji kąta nachylenia zapewnia lepsze dopasowanie do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Możliwość dostosowania do różnych sylwetek – niektóre modele zagłówków są szerzej regulowane, co pozwala na lepsze dopasowanie do różnych typów sylwetek i pozycji siedzenia. Materiały wykończeniowe – dobrze, gdy zagłówek jest wykonany z oddychających materiałów, co zapobiega nadmiernemu poceniu się podczas długotrwałego siedzenia. Zagłówek do fotela Herman Miller Aeron. Źródło: Brastech.pl

Podsumowanie

Istnieje pewien paradoks, który można dostrzec w sytuacji, gdy dochodzimy do wniosku, że kultowe i najbardziej znane ergonomiczne krzesła biurowe wcale nie posiadają wszystkich wymienionych powyżej funkcji jakie powinien mieć wygodny fotel biurowy. Należy zwrócić uwagę, że im lepiej jest zaprojektowany fotel ergonomiczny, tym mniej musi posiadać dodatkowych funkcji. Ponadto pamiętajmy, że każdy z nas korzysta w inny sposób z krzesła, każdy ma swoją dolegliwość, którą próbuje wyeliminować. Dzięki temu, że jest tak sporo modeli na rynku bogatych w różne funkcje, możemy znaleźć dla siebie wygodny fotel obrotowy, który będzie dla nas na długie lata.

W naszym sklepie internetowym posiadamy całą gamę foteli i krzeseł. Brastech to wygodne fotele biurowe, zdrowy kręgosłup oraz wielogodzinna praca w komfortowych warunkach. Poniżej nasza oferta.

Autor wpisu:

Zobacz również

Pomożemy urządzić Twoją przestrzeń firmową

Wypełnij formularz, nasz ekspert dobierze najlepsze meble do Twoich potrzeb i poinformuje Cię o naszej propozycji.

KROK 1

Wypełnij formularz.

KROK 2

Zarezerwuj około 10 minut na rozmowę.

KROK 3

Zadzwonimy do Ciebie za około 30 minut.

KROK 4

Asia, Kamil lub Marcin przedstawią najlepsze rozwiązania dla Twoich potrzeb.

Kamil Żmuda-Trzebiatowski - portret. Właściciel Brastech - Meble dla firm i przemysłu

Wypełnij formularz.
Oddzwonimy w 30 minut!